PEDODONTİ

PEDODONTİ

1.Pedodonti kaç yaş grubu çocukların tedavileriyle ilgilenir?

Diş hekimliğinin pedodonti bölümü 0-18 yaş grubu hastaların tedavileriyle ilgilenir.

2.Bebeğim dişli doğdu ne yapmam gerekir?

Bazen bebekler dişli doğabilir ya da doğumdan hemen sonra bebeklerde dişler sürebilir. Bu dişler çoğu zaman sallanan dişlerdir ve bebek uykusunda yutabileceğinden alınması gerekir. Ayrıca emzirme sırasında annenin göğüs ucunu tahriş edeceğinden böyle durumlarda diş hekimi müdahalesi şarttır.

3.Süt dişleri kaç yaşında çıkmaya başlar?

Süt dişleri bebeklik döneminin 5-6 aylık döneminde sürmeye başlar. Çeşitli faktörlere bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. 1 yaşına kadar sürmeme durumlarında bir pedodontistle görüşülmesinde fayda vardır.

4.Süt dişlerinin sürmesi kaç yaşında tamamlanır?

24-30 aylar arasında toplamda 20 adet olan süt dişlerinin sürmesi tamamlanır.

5. Daimi dişler kaç yaşında çıkmaya başlar?

Ömür boyu ağzımızda kalacak olan daimi dişler 6 yaşında çıkmaya başlar, 12 yaşına kadar sürme tamamlanır.

6.Süt dişleri tedavi edilmeli mi?

Süt dişlerinin çene gelişimine katkıda bulunması ve daimi dişlerin yerlerini korunması gibi çok önemli görevleri vardır. Bu nedenle süt dişlerinin fizyolojik düşme zamanına kadar sağlıklı bir şekilde ağızda bulunması çok önemlidir. Dolayısıyla süt dişleri çekim yerine tedavi edilmelidir.

7.Biberon çürüğü nedir?

Geceleri bebeğin kolay uyutulması amacıyla bal, pekmez veya şeker ilave edilmiş süt içirilip uyutulması sebebiyle oluşan durumdur. Bu durumdan tüm dişler etkilenir ve yaygım çürükler görülür. Bu yüzden bebeğinizi gece sütle değil sadece suyla uyumaya alıştırmalı, bunu sağlayamıyorsanız süt içtikten sonra su içirmeli, dişler gazlı bezle silinmelidir.

8.Yer tutucu nedir?

Çocuklarda süt dişleri çürük, travma v.b sebeplerle çekilmek zorunda kalabilir. Ancak süt dişleri alttan gelen daimi dişlere rehberlik yaptığı için çekim bölgesinin mesafe olarak korunması gerekmektedir. Bu amaçla o bölgeye akrilik metal veya yapay diş içeren bir aparey yapılır. Böylece yer kaybının önüne geçilmiş olur ve çocuğun ilerde ortodontik tedavi görmesi engellenebilir.

9.Çocuklarda diş fırçalama kaç yaşında başlamalı?

Çocuklarda ağız bakımı süt dişlerinin sürmesiyle başlar. 3 yaşına kadar fırça kullanımı zor olduğundan gece yatmadan önce suyla çalkalama yapılmalı ya da gazlı bezle dişler silinmelidir. 3 yaşından sonra flor içeriği düşük diş macunuyla ve küçük başlı diş fırçasıyla ebeveyn gözetiminde çocukların dişleri fırçalatılmalıdır.

PEDODONTİ