ORTODONTİ

ORTODONTİ

1.Dişlerin çapraşık olma sebebi nedir?

Dişler birçok sebepten çapraşık olarak sürebilir. Başlıca sebepleri süt dişlerinin çürük veya kırık sebebiyle erken kaybedilmesi sonucu yerine gelecek daimi dişlerin yerlerinin kaybedilmesi olabilir. Veya genetik olarak çene küçük dişler büyükse çapraşıklar meydana gelebilir.

2. Teller konuşmaya engel olur mu?

Sabit ortodontik tedavilerde teller sadece ön yüzlerine yerleştirildiği için konuşmayı etkilemez. Hareketli ortodontik tedavilerde yapılan apareyler damak kısmını kapladığı için ilk birkaç gün konuşmayı etkileyebilmektedir.

3. Teller takılırken veya çıkartılırken ağrı olur mu?

Tellerin takılması sırasında veya çıkartılırken hastalarımız herhangi bir ağrı hissetmezler. Ancak teller zaman zaman yanak mukazsında bazı tahrişlere sebep olabilmektedir. Aynı zamanda dişlerin hareketleri sırasında bir takım rahatsızlıklar duyulabilmektedir. Bu rahatsızlıklar tellerin takılmasını takiben bir iki hafta içerisinde azalarak kaybolmaktadır.

4. Ortodontik tedavi hangi yaşlarda yapılmaktadır?

Tedavi için uygun yaş aralığı vakanın durumuna göre değişiklikler göstermektedir. Eğer çeneler arasında bir uyumsuzluk yoksa sadece çapraşıklık gibi dişlerde konum düzensizlikleri mevcutsa ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilmektedir. Çeneler arasındaki uyumsuzluklar gibi iskeletsel problemlerde ise hastanın gelişim çağlarında tedavi edilmesi tavsiye edilmektedir.

5. Tel tedavisi ne kadar sürer? 

Ortodontik tedavi uzun süren bir tedavidir ve tedavi süresi birçok faktöre değişiklik göstermektedir. Ortodontik problemin cinsi, şiddeti, hastanın yaşı, diş köklerinin uzunluğu, kemiğin dertliği gibi değiştirilemeyen faktörler olmakla birlikte hastanın randevularına zamanında gelmesi, beslenmesine ve ağız hijyenine dikkat etmesi, verilen aparey, elastikleri uygun kullanması süreyi etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu süre içerisinde Hastanın ortalama ayda bir kontrol süreçleri olmaktadır.

6. Tellerin dışarıdan bakıldığında daha az görünmesi mümkün mü?

Günümüzde porselen braketlerle tel tedavisi sırasında tellerin dışarıdan daha az fark edilmesi sağlanabilmektedir. Böylece ortodontik tedavi sırasında hastaların estetik kaygıları minimum seviyeye indirilebilir. Bazı durumlarda braketler dişlerin görünmeyen iç kısımlarına uygulanabilmektedir.

7. Çocuklarda Ortodontik kontrol ilk olarak kaç yaşında yapılmalıdır?

Tavsiye edilen yaş 7’dir. Bu yaşa kadar çocukların kalıcı dişlerinin bazıları çıkmaya başlamıştır. Bu da ortodontistlerin hastanın ortodontik durumunu etkili bir biçimde değerlendirmeleri için uygun bir dönemdir.

8. Ortodontik tedavi yaptırmak için diş çektirmem gerekiyor mu?

Dişlerde ortodontik olarak iyi bir sonuç elde etmek için gerekli durumlarda diş çekimleri yapılabilmektedir. Ortodontide diş çekimi aşırı yer darlığı olan ağızlarda bazen kaçınılmazdır. Çekimli tedavilerde ortodontik tedavi sonucu diş dizilimi düzgün olacağı için diş eksikliğinin dışarıdan belli olması söz konusu değildir.

9. Diş teli kullanılırken dişler hangi sıklıkta fırçalanmalıdır?

Ortodontik tedavi sırasından hastaların ağız hijyenine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Günde en az üç sefer fırçalanmalı, diş ipi ve ve arayüz fırçaları ile braketlerin kenarlarında biriken yiyecek artıkları ve plak dikkatlice temizlenmelidir.

10. Ortodontik tedavinin faydaları nelerdir?

Ortodontik tedavi ile kişinin görünümü ve dişlerin görünüşü düzeldiği için kişinin kendine olan özgüveni artmaktadır. Dişler gerekli konuma geldiğinden dolayı ağız bakımı daha rahat yapılır. Çapraşıklıktan dolayı düzgün bir şekilde temizlenmeye diş araları ve diş yüzeyleri tedavi sonucunda sorun olmaktan çıkar. İlerde oluşabilecek diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve diş kayıplarının önüne geçilmiş olunur. Rahat bir çiğneme sağlanmış olur ve bazı yüz ve çene ağrılarının giderilmesinde etkin rol oynar.

11.Dişlerimdeki çapraşıklığın bana bir zararı var mı?

Bu dişlerin temizliğinin zor olması sebebiyle periodontal hastalıklara yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artar. Bozukluğa neden olan dişler kapanış problemleri ile birlikte çene kaslarınızda daha çok baskıya neden olarak temporamandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak çene, baş, sırt ve omuz ağrılarına neden olabilir. Çenedeki ve dişlerdeki dengesizlikler fonksiyon yetersizliğine ve konuşma bozukluklarına yol açabilir. Dış görünüşünüzü olumsuz etkileyip estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

12. Ortodontik tedavi sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Tedavi sırasında ağız hijyeninize çok dikkat etmeniz gerekir. Hareketli ortodontik aparey kullanıyorsanız yemeklerden sonra apareyi çıkartıp dişlerinizi fırçalamalısınız. Apareyin hijyenine de aynı şekilde dikkat edilmelidir. Sabit ortodontik tedavide kullanılan braketler yiyecek ve artıklarının birikmesi için oldukça uygun retansiyon bölgeleridir. Bu neden yemeklerden sonra ortodontik diş fırçalarını kullanarak braketler ve teller arasındaki yiyecek artıklarını özenle temizlemelisiniz. Herhangi bir şekilde kullanılan ortodontik apareyde kırılma kopma ve çıkma meydana geldiğinde tedavinin olumsuz etkilenmemesi için vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmanız gerekir.

ORTODONTİ