Endodonti

Endodonti

1.Kök kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi sanılanın aksine lokal anestezi altında uygulanan konforlu bir işlemdir.

2.Kök kanal tedavisi kaç seans sürer?

Tedavi dişin kök ucundaki iltihabın durumuna göre birkaç seans sürdüğü gibi tek seansta sürebilmektedir.

3.Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü nedir?

Kanal tedavisi yapılan dişler canlılığını yitiren dişler olduğu için kırılgan bir yapıya sahiptirler ancak üzerine yapılan iyi bir restorasyonla uzun süre ağızda tutulabilirler. Gerekli olduğu durumlarda kanal tedavili dişlerde porselen kaplamalar önerilmektedir.

4.Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Kanal tedavisini takiben birkaç gün çiğneme sırasında ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Bu durum kanal tedavili dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar. Tedavi bitirildikten sonra dişin tekrar enfekte olması durumunda tekrar ağrı oluşabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

5.Lezyonlu dişler iyileşebilir mi?

Başarılı bir kanal tedavisi sonrası diş kökündeki lezyon ( iltihap) iyileştirilebilir.

6. Kanal tedavisi yapılan dişlerde renklenme olur mu?

Kök kanal tedavi görmüş dişler uzun vadede renk değişikliğine uğrayabilir. Bu dişlerdeki renk değişikliği beyazlatma tedavisiyle giderilebilir.

7.Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?

Kanal tedavisi gerektiren dişler çoğu zaman geniş çürüklü ya da canlılığını kaybetmiş dişlerdir. Bu sebeple eğer tedavi yapılmazsa şiddetli ağrılarla ve apselerle karşılaşılabilir. Hatta dişin çekilmesi gerekebilir. Daha sonrasında da kaybedilen dişin yerine yapılan implant ya da köprü protezler hiçbir zaman kendi dişinin yerini tutmayacaktır.  

Endodonti